Pokud bychom měli zvolit jezdecký objev letošní dostihové sezóny, volba by musela s jistotou padnout na Davida Lišku. Teprve sedmnáctiletý žák druhého ročníku pražské Střední školy dostihového sportu a jezdectví nejenže dokázal osmnáctkrát zvítězit v rámci tuzemské sezóny, ale vyhrál zároveň i svůj první klasický dostih, 72. Nikon Saint Leger v sedle Nagano Golda. Velkou příležitost dostal od trenéra Václava Luky rovněž čtyřmi starty ve Francii. I v této zemi ukázal svůj talent dvěma prvenstvími. S Davidem Liškou jsme si povídali o nejen o letošní sezóně, ale i jeho začátcích a také plánech.  

Moc by mne zajímaly vaše začátky. Jak jste se vlastně dostal k dostihovým koním? A má bližší vztah k dostihovému sportu někdo z vaší rodiny?
Z naší rodiny se u dostihového sportu nikdo nepohyboval, ale oba rodiče mne moc podporují a chtěl bych jim za to poděkovat. Asi před čtyřmi lety mne začaly dostihy více bavit a chtěl jsem se k dostihovým koním dostat blíže. Pocházím z Albrechtic, což je asi dvacet kilometrů od tréninkového střediska Bošovice. Napsal jsem tedy email panu trenéru Lukovi a ten mne pozval, ať přijdu do stáje. V roce 2015 jsem začal jezdit dostihy jako amatér, a od loňského září jsem žákem chuchelské střední školy.

Letošní dostihová sezóna byla vaší třetí. Do 20. srpna jste měl jen jedno vítězství, ale po tomto datu jste vyhrával jak na běžícím páse a českou sezónu jste ukončil s 18 prvenstvími a čtvrtým místem v šampionátu. S tím určitě musíte být spokojený. Čeho si ceníte ze sezóny nejvíce?
Určitě vítězství v Saint Legeru s Nagano Goldem. Velkou radost jsem měl také z vítězství se Sněženkou při Evropském poháru žokejů. Také jsem dosáhl na konci září v Brně hattricku. To byl pro mne víkend snů, protože druhý den jsem vyhrál Saint Leger.

Celý rozhovor Michaely Zemanové najdete na portálu Fitmin & TURF Magazín.